تاریخچه گاوآهن

کشاورزی شاید قدیمی ترین صنعت در جهان باشد. اینکه تاریخچه گاوآهن به چه زمانی برمی گردد و چه روالی در تکامل آن بوده است را در این مقاله از هامین کشت در پی داریم.
مورخان موافق هستند که اولین ابزار صنعت کشاورزی احتمالاً یک چوب نوک تیز یا شاخه درخت بوده که برای زیر و رو کردن خاک استفاده می شده است. کشاورزان با این ابزار ساده به صورت دستی زمین را خراش می دادند تا مواد مغذی خاک را به سطح زمین برسانند و رطوبت در خاک نفوذ کند. پس از آن، شرایط مناسبی ایجاد می شد که در آن بذرها می توانستند کاشته شوند و رشد کنند.
با گذشت زمان این ابزار ساده تکامل پیدا کرد و امروزه شاهد ماشین آلات و گاوآهن های پیشرفته کشاورزی هستیم که کار اصلی آنها، مانند همان چوب های نوک تیز و شاخه های درخت، زیر و رو کردن خاک است. در ادامه به سیر تکاملی گاوآهن و معرفی بهترین مرکز خرید گاوآهن  می پردازیم.

پیدایش گاوآهن

گاوآهن یکی از آن اختراعات مهم تاریخ است که کشاورزی را متحول کرده است. متأسفانه شواهد باستان شناسی کمی در مورد تاریخچه گاوآهن وجود دارد. مورخان معتقدند که گاوآهن 4000 سال پیش در سومر و مصر باستان وجود داشته است، اما شواهدی وجود ندارد که اولین بار چه زمانی، کجا و توسط چه کسی معرفی شده است.

حدود 4000 سال پیش، کشاورزان برای کشت زمین شروع به استفاده از گاوآهن کردند. این گاوآهن های اولیه توسط گاو، شتر یا حتی فیل کشیده می شدند و حتی در مواردی، برای کشیدن آن از زنان بهره می‌ بردند. گاوآهن این امکان را فراهم کرد که زمین به راحتی و سریع تر کشت شود و محصول بیشتری تولید شود. استفاده از این گاوآهن های ساده برای هزاران سال ادامه یافت.

گاوآهن اولیه

در تاریخچه گاوآهن آمده است که گاوآهن اولیه از یک چوب نوک تیز که معمولا کج و منحنی بود تشکیل می شده است. این ابزار ساده ولی کاربردی، برای کندن و زیر و رو کردن زمین به‌کار می ‌رفت.

گاوآهن را بر روی حیواناتی مثل گاو سوار می‌کردند و با حرکت آن ها، نوک تیز چوب در زمین فرو می رفت و عمل زیر و رو شدن خاک صورت می‌ گرفت.

با استفاده ازآن یک شیار کم عمق در زمین ایجاد و خاک به دوطرف رانده می شد. این ابزار با وجود مشکلات و چالش هایی که داشت قرن ها مورد استفاده قرار گرفت.

گاوآهن اولیه

گاوآهن اولیه در تمدن های باستان

مصریان باستان در طراحی گاوآهن پیشرفت چشمگیری داشتند. همانطور که در بسیاری از بناهای تاریخی باقی مانده از آنها نشان داده شده است، توسعه گاوآهن و اختراع وسایل دیگری که توسط حیوانات کشیده می شدند، نشان می ‌دهد که مصریان در مقایسه با تمدن های دیگر بسیار جلو بوده‌اند.

با این حال، یونانی ها و چینی ها چندان عقب نبودند. آنها گاوآهن مصری با چرخ را توسعه دادند. این نوع گاوآهن چرخ‌دار با عنوان گاوآهن‌ کج شناخته می‌ شد، زیرا نوک تیز آن به سمت جلو به سمت حیوان خمیده می‌‌ شد. از ویژگی های قابل توجه این نوع گاوآهن تعادل بیشترآن بود.

رومی ها با وجود پیشرفت های چشمگیری که داشتند از گاوآهن های ساده ای استفاده می کردند و چوب های ساده ای در در آن به ‌کار می ‌بردند. ولی با وجود سادگی گاوآهن هایی که استفاده می‌کردند، اصولی کاربردی برای استفاده از آن داشتند: یک زمین کشاورزی باید در زاویه های قائم و به یک باره شخم زده می ‌شد تا اطمینان حاصل شود که تمام زمین برای کاشت به خوبی آماده شده است.

این شیوه رومی ها در شخم زدن امکان کشت سریع تر را فراهم کرده بود که بسیاری از تمدن های دیگر هم با الگو گرفتن از آنها، از این شیوه استفاده می کردند.

گاوآهن اولیه

تغییر ظاهر گاوآهن اولیه

پس از سال ها استفاده از گاوآهن اولیه که تیغه آن تنها یک چوب نوک تیز بود، نهایت در سال 1600 هلندی ها تغییراتی در در آن بوجود آوردند. آنان با اضافه کردن تیغه های بیشتر، به عرض گاوآهن افزودند. با این طراحی جدید، به هنگام شخم زدن در هر بار رفت و برگشت، عرض بیشتری از زمین شخم زده می‌ شد.

 

با این وجود، گاوآهن اولیه همچنان مشکلات و محدودیت هایی داشت که نیازمند تغییرات بنیادی تری بود. درنهایت سال 1730 تحول قابل توجهی در گاوآهن اولیه صورت گرفت که بسیاری از مشکلات آن برطرف شد.

افزودن فلز به گاوآهن

گاوآهن اولیه چوبی مشکلات بسیاری داشت. تیغه چوبی آن در برخورد با سنگ و خاک های سفت شکننده بود. همچنین در خاک هایی که برای رسیدن به مواد معدنی خاک باید شیارهای عمیق تری زده می شد، تیغه چوبی کارآمد نبود. همین چالش ها سبب شد تا به فکر تغییراتی در گاوآهن بیفتند.

اولین اقدامات برای این تغییرات، استفاده از چوب های کلفت و سنگین‌تر بود. اما وزن سنگین آنها که منجر به کاهش سرعت شخم زدن هم می ‌شد، استحکام نداشت و کارساز واقع نشد. تا اینکه در سال 1730، جوزف فولجامب گاوآهن روترهام سوئینگ (Rotherham Swing) را به ثبت رساند. روترهام گاوآهنی بود که از طرح های هلندی الگو گرفته شده بود. کاربرد آن به این صورت بود که توسط دو اسب و یک نفر استفاده می‌ شد، درصورتی که گاوآهن اولیه توسط چند گاو، یک فرد شخم‌زن و یک فرد برای هدایت گاو استفاده می ‌شد.

 

چند سال بعد، جیمز اسمال، آن را ارتقا داد و تیغه ای آهنی را که سبک‌تر مقاوم‌تر بود را جایگزین تیغه چوبی کرد. این تغییری بنیادی در گاوآهن بود که پس از هزاران سال در آن ایجاد شده بود. این طراحی جدید که بسیار کارآمد تر و سبک تر از هر نوع دیگری در آن زمان بود هزینه های کشاورزان را کاهش داد و تولیدشان را بیشتر کرد. گاوآهن روترهام برای سال های زیادی به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت. می توان گفت این اولین گاوآهنی بود که در کارخانه تولید شد.

افزودن فلز به گاوآهن

گاوآهن اسکاتلندی

در سال 1763، جیمز اسمال با استفاده از محاسبات ریاضی، طرح های مختلفی از گاوآهن را با قالب ها و الگوهای مختلفی ساخت. او در نهایت یک شکل چدنی از خیشه را تولید کرد که فشار کمتری به اسب و فرد شخم زن وارد می‌کرد. در طول سال ها این گاوآهن اسکاتلندی به گاوآهن مدرن تخته ای تبدیل شد.

گاوآهن بخار

گاوآهن بخار

از اواسط قرن 18 تغییرات عظیمی در توسعه گاوآهن رخ داد که مهم ترین آن جایگزین شدن حیوانات با موتورهای بخار بود. از سال 1868 موتور های بخار که اولین نسل از تراکتور بودند نمایان شدند. از این قسمت به بعد شاهد تغییرات عمده ای در تاریخچه گاوآهن هستیم.

گاوآهن مدرن (تراکتور)

گاوآهن های بخار گرچه تحولی عظیم به شمار می رفتند، اما زیاد ماندگار نبودند. ماشین های بخار از اولیل دهه 1900 به مرور از دور خارج شدند و جای خود را به ماشین های بنزینی دادند.

جان فرولیچ در سال 1982، نخستین تراکتور بنزینی را تولید و معرفی کرد. گفتنی است شرکت «Hart Parr Gasoline Engine Company» در سال 1903، برای اولین بار از واژه تراکتور استفاده کرد و از آن دوره به بعد، تراکتور به یکی از مهمترین و کاربردی ترین ابزار آلات کشاورزی تبدیل شد.

گاوآهن های مدرن یا به عبارتی نخستین نسل از تراکتور ها، از سال 1916 تا 1933 به تولید انبود رسیدند و بیش از یکصد شرکت به تولید و عرضه آنها پرداختند.

گاوآهن مدرن

توسعه گاوآهن از دهه 1950

تراکتورها که بسیار کاربردی و به صرفه بودند مورد استقبال کشاورزان قرار گرفتند و از آن زمان به بعد، کشاورزان خرید گاوآهن را از لازمه های کشاورزی دانستند.از دهه های 1950 و 1960، گاوآهن های مختلفی، با طراحی ها و کاربردهای متفاوت، عرضه شد. امروزه نیز شاهد انواع گاوآهن با کاربردهای متفاوتی هستیم.

تولید انواع مختلف گاوآهن

مهندسان با مکانیزه شدن کشاورزی و با توجه به نیاز کشاورزان انواع مختلفی از گاوآهن را طراحی و تولید کردند. به مرور زمان و با پیشرفت علم و تکنولوژی آنها با نظر گرفتن نوع زمین، محیط کشاورزی و جنس و نوع خاک، گاوآهن های مختلفی با کاربرد های متفاوت را عرضه کردند. کشاورزان و باغداران با داشتن اطلاعات کافی در مورد انواع مختلف گاوآهن، می توانند به راحتی و با توجه به زمین و نوع خاک خود، گاوآهن مورد نیازشان را پیدا و خریداری کنند.

رایج ترین نوع گاوآهن

قدیمی ترین نوع گاوآهن برای شخم زدن، خاکورزی، تهویه زمین و کنترل علف های هرز، گاو آهن برگردان دار است. به گاوآهن برگردان دار گاوآهن نیز گفته می شود. این گاوآهن در هنگام کار خاک را شکاف داده و بالا می آورد و در آخر خاک را بر می گرداند. گاوآهن برگردان دار بیشترین کربرد را دارد و بر اساس تعداد خیش تقسیم بندی می شود.

تقسیم بندی گاوآهن:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره در مورد محصولات و خرید با ما تماس بگیرید

برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید
تماس بگیرید
تایید