ارزيابي تراكتورهاي متداول در حين عمليات خاك ورزي با گاو آهن برگرداندار

در وضعيت كنونی مكانيزاسيون كشاورزی به دلیل افزايش قیمت تراكتور و ماشین های كشاورزی به نسبت قیمت محصولات كشاورزی، عدم جايگزينی تراكتورهای فرسوده وعدم تناسب اندازه ماشين ها همچنین عدم آموزش رانندگان ماشین ها و ادوات، کشاورزی دچار مشکلاتی شده است. از همین جهت مطالعه وضعيت مكانيزاسيون كشور نياز به تعيين شاخص هايی همچون: ضریب مكانيزاسيون، بازده مزرعه ای، اسب بخارموجود، بازده مكانيزاسيون، روزهای كاری معتدل و مناسب و سطح مكانيزاسيون دارد.
اگر قصد خرید گاوآهن را دارید در ادامه به بررسی استفاده از گاوآهن توسط انواع مختلف تراکتور پرداخته ایم و نتایج این تحقیقات را جمع آوری کرده ایم.

نتایج استفاده از گاوآهن برگرداندار با انواع مختلف تراکتور

قصد داریم با توجه به تحقیقاتی که مرتبط با عملیات خاکورزی با گاوآهن برگرداندار صورت گرفته نتایج به دست آمده را بررسی کنیم. این تحقيق با استفاده از حدود 30 نمونه از تراكتورهای متداول مانند اونيورسال 650، مسی فرگوسن 285 و جاندير 3140 در حين شخم با گاوآهن برگرداندار انجام شده است. 

در این تحقیق پارامترهای سرعت پيشروی در هنگام شخم، درصد لغزش چرخ های محرک، عرض شخم، عمق شخم، رطوبت خاک در زمان شخم، فشار باد لاستيک، مقاومت كششی، توان مالبندی مورد نيار، بافت خاک، ظرفيت مزرعه ای و راندمان مزرعه ای عملا اندازه گيری شد.

نتایج استفاده از گاوآهن برگرداندار با انواع مختلف تراکتور

داده های جدول نشان می دهد كه رانندگان ماشین های كشاورزی يا آموزش صحيح استفاده از ماشین آلات را ندیده اند و یا اگر دیده اند، کافی نبوده است.

 كمتربودن سرعت پيشروی از محدوده سرعت توصيه شده، مصرف سوخت بالا، فرسوده و کهنه بودن تراكتورها، بالا بودن ميزان لغزش چرخ های عقب، پايين بودن ظرفيت مزرعه ای و بالا بودن فشار باد لاستیک ازعواملی هستند كه موجب می شود كه از قدرت واقعی تراكتور ها استفاده بهینه نشود وموجب كاهش عملكرد كششی تراكتورها گردد.

مقدار ساعت کار سالیانه تراکتور ها نشان می دهد که به طور متوسط از تراکتور های متداول سالیانه حدود 1700 ساعت استفاده می شود( به غیر از تراکتور رومانی که در اثر فرسوده و کهنه شدن بعضی از کشاورزان فقط کارهای شخصی خود را انجام می دهند). با توجه به عمر مفید 10000 ساعت برای یک تراکتور می بایست که تراکتور ها بعد از 6 سال فرسوده شوند، در صورتی که به جز تراکتور مسی فرگوسن، متوسط عمر تراکتور های مورد آزمایش بالای 17 سال می باشد. 

با توجه به این موضوع که بافت بیشتر خاک های منطقه سنگین می باشد، مقاومت کششی در کل عرض کار چیزی حدود 1100 کیلوگرم می باشد. همچنین متوسط توان مالبندی در زمان شخم حدود 14 اسب بخار می باشد. این داده ها نشان می دهند که یا قدرت این تراکتور ها در این شرایط موردد بررسی قرار گرفته کافی نیست که ممکن است به دلیل کهنه بودن تراکتور هم باشد و یا راندمان کششی پایین است

به طور کلی نتایج به دست آمده نشان می دهد كه ميانگين سن تراكتورهای متداول 15 سال می باشد. متوسط سوخت مصرفی 30 ليتر در هكتار است كه بيشترين مقدار مربوط به تراكتور اونيورسال با 40 ليتر و كمترين مقدار آن مربوط به تراكتور جاندير با 22 ليتر می باشد.

بيشترين سرعت پيشروی در شخم مربوط به تراكتور جاندير با متوسط 5.2 و كمترين سرعت مربوط به تراكتور مسی فرگوسن با3.5 كيلومتر در ساعت می باشد. متوسط مقاومت كششی 5.3 نيوتن بر متر مربع می باشد. متوسط توان مالبندی مصرفی در زمان شخم 14 اسب بخار با متوسط عمق شخم 20 سانتيمتر می باشد. 

با در نظر گرفتن راندمان مزرعه ای تراكتورهای مسی فرگوسن و جاندير 2040 با متوسط 70-75 درصد بيشترين مقدار وتراكتورهای اونيورسال و جاندير 3140 با متوسط 60-65 درصد كمترين مقدار را دارند.

درصد لغزش چرخ های تراكتورهای اونيورسال و جاندير 3140 در حد مناسب 10-13 درصد ولی در تراكتور مسی فرگوسن 17 درصد است. داده های این بررسی ها با توجه به اينكه فشار باد لاستیک تراكتورها کاملا پر بوده است جمع آوری شده است.

 فرسوده بودن تراكتورها، استفاده اشتباه از تراكتور و ادوات كشاورزی به سبب آموزش ناكافی در اين زمينه، عدم تناسب تراكتور و ماشین ها، کمبود سرمایه در زمینه کشاورزی مخصوصا ماشین های کشاورزی موجب شده است تا کارایی استفاده از ماشین ها و ادوات کاهش یافته و باعث هدر رفتن زمان و انرژی شود.

 

با توجه به داده های به دست آمده از تحقیق بررسی استفاده انواع مختلف تراکتور با گاوآهن برگرداندار، جدا از کاربردهای متفاوتی که انواع گاوآهن دارند، یکی از عوامل مهم شما در شخم علاوه بر نوع گاوآهن، تراکتور شما است.

بنابراین هنگام خرید گاوآهن بعد از اینکه ازکیفیت و ویژگی های تراکتور خود آگاهی پیدا کردید و همچنین مشکلات آن را شناسایی کردید، می توانید هر یک از انواع گاو آهن برگرداندار یعنی: گاوآهن دو خیش، گاوآهن سه خیش، گاوآهن چهار خیش، گاوآهن پنج خیش، گاوآهن سه خیش برگردان و گاوآهن چهار خیش برگردان را خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره در مورد محصولات و خرید با ما تماس بگیرید

برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید
تماس بگیرید
تایید